Ką turėtumėte žinoti prieš vykstant į Filipinus
Vizos ir dokumentai
Lietuvos piliečiams nereikia vizos, jei Filipinuose ketinate būti iki 30 dienų. Reikia turėti pasą, galiojantį mažiausiai 6 mėnesius nuo atvykimo dienos. Jeigu planuojate užtrukti ilgiau tokiu atveju įmanoma prasitęsti jūsų legalų buvimą papildomai 29 dienoms Filipinuose, ir tai reikėtų daryti likus nemažiau nei septynioms dienoms iki jūsų vizos galiojimo pabaigos. Daugiau informacijos rasite čia: VIZOS PRATĘSIMAS
Papildomai prieš atvykstant į Filipinus Jums reikia užpildyti papildomą anketą, kurią rasite čia: atvykimo deklaravimas
Saugumas
Filipinai yra laikoma saugia šalimi, tačiau reikėtų būti atidžiam didmiesčiuose ir atokesniuose regionuose. Yra salų į kurias nerekomenduojama vykti, taip pat didesnių salų atokesnės vietos, gali būt nemalonių patirčių.
Valiuta ir mokėjimai
Filipinų valiuta yra peso (PHP). Patartina turėti grynųjų, nes kaimo vietovėse ar mažose parduotuvėse kortelės gali būti nepriimamos.
Bankomatai yra didžiuosiuose miestuose ir ne tik, tačiau jie ima mokestį už tarptautnių kortelių operacijas. Dažniausiai tai būna 250PHP (apie 4 eurai), tam kad išsigryninti pinigus bankomate. Dažniausiai bankomatai leidžia išsigryninti 10000PHP vienu metu. Tačiau yra kai kurie bankų bankomatai kaip kad HSBC, leidžia nusiimti iki 20000PHP vienu metu.
Keistis grynuosius, ar oro uoste ar kitur, perskaičiuokite paduotą jums valiutą vietoje. Dažnai būna kad “nukrenta netyčia” ant žemės kažkokia kupiūra greit beskaičiuojant. Tad visada perskaičiuokite prie akių kaip tik jums paduoda pinigus.
Filipinų virtuvė
Tai unikalus Azijos, Ispanijos ir Amerikos tradicijų mišinys, pasižymintis ryžių, jūros gėrybių, mėsos ir tropinių vaisių gausa. Ji garsėja sodriais skoniais, tokiais kaip rūgštus sinigang sultinys, sojų padaže troškintas adobo ar traškus lechon. Desertai, kaip spalvingas halo-halo ir kiaušinių kremas leche flan, atspindi šalies tropinę dvasią ir kolonijinę istoriją. Virtuvė – paprasta, bet turtinga skoniais, tinkanti tiek gurmanams, tiek tradicijų mėgėjams.
Sveikata ir vakcinos
Rekomenduojama pasiskiepyti nuo hepatito A ir B, vidurių šiltinės, taip pat pasitarti dėl maliarijos profilaktikos, ypač jei vyksite į kaimo vietoves. Tačiau tai yra tik rekomenduojamos ir neprivalomos vakcinos. Sprendimą turite priimti Jūs.
Geriamąjį vandenį patartina pirkti buteliuose, o ne gerti iš čiaupo. Nors vanduo ir geriamas iš čiaupo, tačiau visų mūsų skrandžiai yra skirtingai atsparūs visokioms bakterijoms. Viešbučiuose visada bus nemokamas vanduo kambaryje, o gatvės parduotuvėse visada rasite geriamojo vandens pirkti.
Pasirūpinkite kelionių draudimu, apimančiu medicinines išlaidas. Dauguma bankų kortelių turi papildomus draudimus, tačiau tikrai nėra brangūs ir atskiri kelionės draudimai, padengiantys tiek kelionės tiek sveikatos draudimą, tad rekomenduojama turėti papildomą su savimi kelionės draudimą.
Klimatas ir drabužiai, apsauga
Filipinuose tropinis klimatas: šilta ir drėgna visus metus. Temperatūra svyruoja tarp 25–32 °C, tačiau drėgmė padaro savo ir atrodo kad visada yra karščiau nei termometras rodo.
Lietaus sezonas – birželio–lapkričio mėnesiais. Šiuo metu būna nemažai taifūnų ir to pasekoje gali sutrikti keliavimas. Atšaukiami skrydžiai tose vietovėse kur būna pavojinga.
Geriausias laikas keliauti yra sausio–balandžio mėnesiais. Žinoma normalu, kad ir keliautojų skaičius bus ženkliai didesnis. Populiariose salose ir paplūdimiuose gali būti ankšta.
Su savimi turėkite lengvus, kvėpuojančius drabužius ir apsaugą nuo saulės (rekomenduojama yra +50UV), nes ultra violetinių spindulių lygis yra aukštas arba ekstremalus. Tad saulės kremą naudokite dažnai. Nudegus naudokite alijošiaus kremą, kurį galima rasti visose parduotuvėse.
Mobilus ryšys ir internetas
Normalu, ir visiems aktualu, kad atskridus į Filipinus reikia būti su ryšiu. Paprasčiausia įsigyti sim kortelę tik atvykus, oro uoste. Žinoma paketų kainos truputį brangesnės. Neperkant oro uoste, galima įsigyti sim kortelę daugumoje parduotuvių, tačiau nevisur aktuvuojama iškart. Tokiu atveju reikia parsisiūsti programėlę, tada užpildyti anketą, padaryti savo, savo paso nuotraukas, pažymėti kad jums vizos nereikia, ir tada reikia laukti kol patvirtina jūsų tapatybę. Dažniausiai gali užtrukti iki 24 valandų patvirtinimas, tačiau būna kad patvirtina žymiai greičiau.
Alternatyvą tradiciniai sim kortelei, rasite čia: Draugai
Globe
Vienas didžiausių mobiliojo ryšio operatorių Filipinuose. Siūlo plačias paslaugas, įskaitant 4G LTE ir 5G ryšį. Populiarus tarp vietos gyventojų.
Smart
Siūlo puikų ryšį ir greitą internetą, ypač 4G LTE ir augantį 5G tinklą. Populiarus tarp keliautojų dėl plačios aprėpties ir turistams pritaikytų išankstinio mokėjimo SIM kortelių.
DITO
Naujas operatorius, bando konkuruoti su Globe ir Smart. Siūlo panašias kainas ir ganėtinai greitai plečia savo aprėptį, ypač didžiuosiuose miestuose.
Sun Cellular (priklauso Smart)
Specializuojasi pigesniuose pasiūlymuose, įskaitant neribotų skambučių ir žinučių planus.
Ką turėtumėte žinoti kaip turistas
Rūkykite tik tam skirtose zonose, kad išvengtumėte problemų su įstatymais.
Nesineškite daug cigarečių per muitinę – Filipinuose leidžiama įvežti ne daugiau kaip 2 pakelius cigarečių (arba 50 gramų tabako).
Gerbkite vietos taisykles ir rūkančiųjų bei nerūkančiųjų teises.
Viešose vietose, parkuose, gatvėse, viešajame transporte, rūkymas yra draudžiamas. Rūkymas leidžiamas tik specialiai tam skirtose vietose, kurios dažniausiai yra aiškiai pažymėtos. Nuo 2017 m. įsigaliojo prezidento Rodrigo Duterte pasirašytas įstatymas, draudžiantis rūkyti daugelyje viešųjų erdvių visoje šalyje. Tai apima ir elektronines cigaretes. Pažeidėjams gręsia baudos, viešieji darbai arba net laisvės atėmimas iki 4 mėnesių. Restoranuose, kavinėse, baruose ir kitose uždarose erdvėse rūkymas dažniausiai draudžiamas. Kai kuriuose viešbučiuose ar baruose gali būti specialios rūkymo zonos. Nors turistinėse zonose daug kur galima rūkyti, bet tai nereiškia kad galite užsirūkyti bet kur. Jeigu atsisėsite kavinėje, paklauskit aptarnaujančio personalo ar tai galima daryti. Taip šalyje yra kariaujama su tabaku, tam kad apsaugotų vaikus nuo galimų blogų įpročių.